News

Winners revealed in the Gloucestershire Apprenticeship Awards 2020

Written by: Andrew Merrell | Posted 20 November 2020 7:00

Winners revealed in the Gloucestershire Apprenticeship Awards 2020

For those who have battled to continue to provide apprenticeships and for those apprentices who have kept going themselves through a difficult year, last night was their night. 

This was the Gloucestershire Apprenticeship Awards 2020, staged by Gloucestershirelive.co.uk and its parent company REACH plc. 

Brought to life in style through a live stream on Youtubeby host and Gloucestershire legend Steve Knibbs from the BBC, the night still managed to deliver and showcase what talent there is in the county. 

“When all the finalists and winners in the judging meeting were selected back in January no one could have imagined we would be here, streaming live to you in your homes in November,” said Mr Knibbs, who said the awards were originally due to take place in March. 

The awards are to celebrate another year of inspiring stories of success. They are a celebration of the best and brightest learning and the people helping them achieve and learn.” 

Andy Bates, the chief financial officer at Gloucestershire College, which won two awards on the night, said: “Apprenticeships are a really important part of the Gloucester economy. 

More than ever in these strange times we are in I think apprentices are going to play a huge part in rebuilding Gloucestershire and helping it back to growth again.” 

Huge credit was also paid to the businesses and training providers which have helped not just transform the image of apprentices over the last few years but continue to make them possible during such a difficult year. 

Winners were: 

Employer of the Year - sponsored by Incito Group Holdings Ltd 

Winner: Stroud District Council 

Iress FS Limited 

 

Gloucestershire Apprenticeship Training Provider of the Year - sponsored by Renishaw 

Winner:Gloucestershire College 

SGS College 

Incito Group Holdings Ltd - McDonald's Franchise 

 

Outstanding Apprentice of the Year: Business, Administrative & Financial Services 

Winner: Daniel Green, ASGuk (Systems) Ltd 

Carl Eustace, Superdry plc (Gloucestershire College) 

Ella Russell, Tewkesbury School (Gloucestershire College) 

  

Outstanding Apprentice of the Year: Construction - sponsored by EDF Energy 

Winner:Robert Mustoe, E G Carter & Co Ltd 

Jake Collier, Inspired Build Limited 

 

Outstanding Apprentice of the Year: Engineering, Manufacturing, Energy & Electrical - sponsored by GET Gloucestershire Engineering Training 

Winner:Jack Chapman, Renishaw (Gloucestershire College) 

Emma Meek, Kohler Mira Ltd 

Matt Leach, Delphi 

  

Outstanding Apprentice of the Year: Hair & Beauty Therapy - sponsored by Gloucestershire College 

Winner: Evie Hockey, Keay Limited - ‘This Is Silk’ 

Beth Broady, Peter Hickman Hairdressers Tewkesbury 

Ellie Kennedy, Love The Salon 

  

Outstanding Apprentice of the Year: Public Services - sponsored by University of Gloucestershire 

Winner:Rowan Middleton, Gloucestershire County Council 

Connor Ward, Stroud District Council 

Katie Carree, Tewkesbury Borough Council 

Maisey Hammond, Stroud District Council 

 

Outstanding Apprentice of the Year: Health, Wellbeing, Care & Education 

Winner:Ellie Martin, Pittville School (Gloucestershire College) 

Imogen Collins, myFACE Dentistry and Facial Aesthetics (Gloucestershire College) 

Lauryn Hill, Gloucestershire Health and Care NHS Foundation Trust 

  

Outstanding Apprentice of the Year: Hospitality, Travel & Customer Service - sponsored by Business West 

Winner:Peter Szucs, Lilian Faithfull Care 

Aurora Bruzzese, De Vere 

Shannon Phillips, Truly Tailored Recruitment (Gloucestershire College) 

  

Outstanding Apprentice of the Year: Technology, Digital & Creative Sector - sponsored by Gloucestershire College 

Winner:Morgan Stancer, Bloxham PR 

James Ferguson, Attivo Group 

 

Outstanding Contribution to Apprenticeships 

Winner: Gloucestershire College 

 

Outstanding Apprentice of the Year 

Winner: Daniel Green, ASGuk (Systems) Ltd